عضلات پلویک

عضلات پلویک

منظور از عضلات پلویک ، گروهی از عضلات می باشد که از استخوان ناحیه شرمگاهی زنان شروع شده و تا استخوان دنبالچه آنان امتداد دارد.

چنانچه عضلات پلویک با ضعف مواجه شود به تغییراتی اعم از نازک شدن بافت جنسی ، کاهش کشسانی پوست و غیره خواهد انجامید و این تغییرات نهایتا میل جنسی را تحت الشعاع قرار داده و اثری سوء بر آن خواهند گذاشت.

دلیل اهمیت عضلات پلویک :

لازم به ذکر است که ماهیچه های عضلات پلویک یا در حقیقت دیافراگم کف لگن ، به مثابه یک گهواره در ناحیه زیر لگن کشیده شده اند و به این ترتیب سبب تفکیک ناحیه پرینه از حفره بالای لگن می شوند.عضلات پلویک

همچنین عضلات دیافراگم کف لگن ( عضلات پلویک ) ، وظیفه نگهداری از مثانه ، روده ها و رحم را به عهده دارند و از آن ها در مقابل جاذبه زمین محافظت به عمل آورده و موجب تثبیت آن ها در موقعیت اصلی شان می گردند.

حال چنانچه این عضلات مورد توجه قرار نگرفته و به حال خود رها شوند ، قاعدتا دچار ضعف شده و متاسفانه این مسئله در صورت عدم توجه و درمان به موقع ؛ به افتادگی اندام های داخل لگن نظیر مثانه ، روده بزرگ و رحم ، منتج خواهد شد.

در حالت طبیعی ، اغلب بانوان با ضعف ماهیچه های دیافراگم کف لگن ( بخصوص پس از زایمان و در فرآیند نزدیک شدن به ایام یائسگی ) مواجه خواهند شد ؛ به طوری که به دلیل ضعیف شدن ماهیچه های کف لگن ، غالبا در این دوران در زمان سرفه کردن ، خندیدن و عطسه کردن دچار نشت ادرار می شوند.

راه های درمان ضعف عضلات کف لگن :

به توصیه جراح و متخصص زنان ، اولین قدم در راستای درمان این اختلال و جلوگیری از پیشروی آن ؛ انجام ورزش های مناسب برای تقویت عضلات کف لگن می باشد.

با انجام صحیح و اصولی این ورزش ها ، بهبودی چشمگیری در وضعیت بدنی شما به وجود خواهد آمد و بنابراین شما به اهمیت قابل توجه تقویت عضلات کف لگن پی خواهید برد.

به نحوی که انجام حرکات ورزشی توصیه شده از سوی پزشک متخصص زنان ، منجر به کنترل بهتر مثانه و ناحیه تحتانی بدن شما خواهد شد.

لازم به ذکر است که برخی بانوان به دلیل ضعف ماهیچه های دیافراگم لگنی ، دچار برجستگی و برآمدگی شکم هستند ، این دسته از بانوان در صورت انجام منظم ورزش های تقویتی عضلات کف لگن و قوام بخشی به این عضلات می توانند به کشیده شدن شکم خود به داخل و کوچکتر شدن آن نیز کمک شایانی نمایند.

پاسخ

5 × 1 =

Call Now Buttonتماس با دکتر رفیق