زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ، یکی از رایج ترین بیمارهایی می باشد که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود.

متاسفانه خیلی از زنان و مردان ، اطلاع چندانی در رابطه با این بیماری عفونی نداشته و در اکثر مواقع زمانی متوجه ابتلا به این بیماری می شوند ، که مدتهاست درگیر آن هستند.زگیل تناسلی

متاسفانه در حال حاضر با تغییر نگرش الگوهای روابط جنسی در میان جوانان امروزی ، سن ابتلا به این بیماری بسیار کاهش یافته است.

زگیل های تناسلی ، تک زگیل هایی پراکنده شبیه به توده های سفت و برجسته در اندازه های مختلف بوده که در اثر رشد و تکثیر ، گسترش یافته و به شکل زگیل های خوشه ای در اندازه های بزرگتری ایجاد می گردند و در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد به وجود می آیند.

زگیل های تناسلی معمولا هم رنگ پوست هستند ولی در مواردی ممکن است کم رنگ یا پررنگ تر از آن شوند.

در 50 درصد از افرادی که مبتلا به زگيل تناسلي هستند ، شاهد بروز علامت و ضایعات در ناحیه تناسلی آن ها نمی باشیم.

در صورتی که شریک جنسی فرد ، مبتلا به ویروس زگيل تناسلي بوده و دارای ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی خود می باشد ، عدم ایجاد ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی فرد متقابل نشان دهنده عدم ابتلا نبوده و باید سریعا به پزشک مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرد.

انتقال زگيل تناسلي

احتمال انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر ، دیده بوسی ، دست دادن ، دست یا دستکش آلوده ، استفاده از قاشق ، چنگال ، لیوان ، لباس و حوله مشترک بسیار کم و نادر است.

در 99 درصد از مواقع زگيل تناسلي ، در اثر تماس مستقیم پوست با پوست در حین روابط جنسی بین افراد منتقل می شود ؛ لازم به ذکر می باشد که این بیماری به شدت مسری است.

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

اپیلاسیون یکی از رایج ترین روش های رفع موهای زائد بدن است و در صورتی که اپیلاسیون با استفاده از وسایل و مواد یکبار مصرف انجام نگیرد ، احتمال انتقال این ویروس در حین انجام آن بسیار افزایش می یابد.

انتقال زگیل تناسلی از راه دهان

در برخی از مواقع زگيل تناسلي در اثر برقراری رابطه جنسی دهانی ،  بر روی لب ، زبان ، دهان و گلوی افراد ایجاد می شود.

انواع زگیل تناسلی

انواع و تیپ های متفاوتی از ویروس زگيل تناسلي وجود داشته که نسبت خطرناکی آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد.

تیپ کم خطر از ویروس زگیل تناسلی ، سبب بروز زگیل های کوچکتر در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد می شود ؛ در حالی که تیپ پر خطر از ویروس زگيل تناسلي می تواند سبب بروز عفونت های گسترده ، بیماری هایی همچون سرطان دهانه رحم و مهبل در بانوان شود.

بیماری هایی که در ذیل به آن ها اشاره شده است از شایع ترین بیماری هایی می باشند که در اثر ابتلا به نوع پرخطر زگيل تناسلي به وجود می آیند.زگیل تناسلی

 1. سرطان دهانه واژن
 2. سرطان آلت تناسلی
 3. سرطان دهانه رحم
 4. سرطان مقعد
 5. سرطان حنجره
 6. سرطان مهبل
 7. سرطان لوزه
 8. سرطان زبان
 9. سرطان دهان

راه های کاهش انتقال زگیل تناسلی

 • کاندوم : گاهی ویروس در بخشی از پوست ناحیه ای قرار دارد که کاندوم آن را نمی پوشاند در این حالت امکان انتقال وجود دارد ؛ در حالت کلی کاندوم ، پوشش کافی جهت جلوگیری از ابتلا به زگيل تناسلي ایجاد نمی کند.
 • رعایت نکات بهداشتی : شستشوی اندام های جنسی با استفاده از آب و صابون ، صابون بچه و شامپو قبل و بعد از آمیزش جنسی.
 • پرهیز از شرکای جنسی متعدد.
 • اجتناب از برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده به زگيل تناسلي
 • خودداری از ارتباط جنسی با افراد مشکوک و بی قید و بند
 • انجام واکسیناسیون زگيل تناسلي

واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگيل تناسلي وجود داشته و بهترین زمان تزریق آن در سنین 9 الی 25 سال است ، چرا که این طیف سنی پرخطرترین دوران جهت ابتلا به این بیماری شناخته می شود.

طبق تحقیقات به دست آمده بیشترین افرادی که با ویروس زگيل تناسلي درگیرند ، در فاصله سنین 15 الی 35 سال قرار دارند.

در حال حاضر تنها برای 4 نوع از خطرناک ترین و شایع ترین ویروس زگيل تناسلي یعنی تیپ های 6 و 11 و 16 و 18 واکسن وجود دارد.

قیمت واکسن گارداسیل

لازم به ذکر است که این واکسن گران بوده و در حال حاضر جزء برنامه تزریق واکسن همگانی کشور ما نیست ، اما افرادی که تمایل به تزریق آن دارند می توانند آن را از داروخانه های معتبر تهیه کنند.

سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگيل تناسلي ، تحت عنوان گارداسیل شناخته می شود و باید پیش از شروع روابط جنسی ( معمولا در سنین 12 الی 25  ) در 3 دوره ( صفر ، دو ماه بعد و شش ماه بعد ) تزریق گردد.

درمان زگیل تناسلی

مهم ترین راه های درمان زگیل تناسلی

 1. کرایو تراپی
 2. لیزر درمانی
 3. انجام عمل جراحی
 4. سوزاندن
 5. بهترین روش درمانی زگیل تناسلی ، برداشتن تمامی ضایعات به محض تشخیص می باشد.

لازم به ذکر است باید توجه شود که زگیل تناسلی با زگیل سایر نواحی بدن متفاوت است.

ممکن است در رابطه با درمان زگیل سایر نواحی بدن ، فوریت چندان مطرح نبوده و مهم نباشد ، در حالی که در مورد زگیل تناسلی زمان و انتخاب یک روش درمانی مطمئن ( به علت احتمال بروز عوارض خطرناک و سرایت به دیگران ) اهمیت به سزایی پیدا کرده و به شدت حیاتی است.

بیماران باید توجه کنند که به هیچ وجه از داروهای بدون نسخه جهت درمان زگیل تناسلی استفاده نکنند چرا که ناحیه تناسلی بسیار حساس بوده و احتمال آسیب به پوست وجود دارد حتی در برخی از موارد استفاده نادرست از این داروها ممکن است سبب افزایش تعداد و اندازه زگیل ها شود.

توجه به توصیه پزشک به منظور درمان زگیل تناسلی اهمیت به سزایی دارد.

زگیل تناسلی

چند نکته مهم در رابطه با زگيل تناسلي

 • در صورت ابتلا به زگيل تناسلي باید به شریک جنسی اطلاع داده شد و هر دو به پزشک مراجعه نمایند و همزمان تحت درمان قرار گیرند حتی در صورتی که یکی از زوجین هیچگونه علامتی نداشته باشد هم باید تحت معاینه قرار گیرد.
 • بانوان باردار و بانوانی که قصد بارداری در آینده را داشته و مبتلا به زگيل تناسلي هم هستند ، باید حتما تحت درمان قرار بگیرند ؛ چرا که احتمال انتقال به نوزاد وجود دارد.
 • معمولا در افراد سالم زگیل ها توسط سیستم ایمنی بدن محدود می شوند ، بنابراین در صورتی که با یکی از موارد ذیل مواجه شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
 1. افزایش سریع تعداد یا اندازه زگیل ها
 2. عود مجدد
 3. عفونت های مکرر
 • بانوانی که همسر آن ها مبتلا به زگيل تناسلي هستند بهتر است در هر دو صورت ابتلا و عدم ابتلا آزمایش پاپ اسمیر ( غربالگری سرطان گردن رحم ) انجام دهند.

طبق مطالعات به دست آمده در سراسر جهان احتمال آلودگی به ویروس HPV با افزایش تعداد شرکای جنسی رابطه مستقیم دارد.

پاسخ

یک × 2 =

Call Now Buttonتماس با دکتر رفیق