بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم

زمانی که تخمک بارور در ناحیه ای خارج از رحم استقرار کرده ( لانه گزینی )  و رشد کند ، بارداری خارج از رحم رخ می‌ دهد ؛ در این هنگام هیچ راهی برای انتقال تخمک بارور به درون رحم وجود ندارد ، از این رو تنها راه ممکن پایان بارداری خارج از رحمدادن به بارداری می باشد.

تعداد بسیار کمی از بانوان دچار بارداری خارج رحم می ‌شوند.

لازم به ذکر است حاملگی خارج از رحم ، برای بانوان بسیار خطرناک می باشد ؛ از این رو بانوان باید سریعا جهت درمان آن اقدام کنند.

تخمک بارور ، از طریق لوله ‌های رحم به سمت رحم حرکت می ‌کند و در صورتی که لوله‌ های رحم آسیب دیده باشد و مانع رسیدن تخمک به رحم شود ، احتمال اینکه تخمک در لوله های رحم لانه‌ گزینی کرده و شروع به رشد کند بسیار زیاد است ؛ در اغلب موارد حاملگی خارج رحم ، در لوله‌ های رحم رخ می دهد اما احتمال اینکه تخمک بارور در تخمدان ، دهانه رحم ، ناحیه زخم سزارین و غیره نیز لانه ‌گزینی و رشد کند ، وجود دارد.

دلایل بارداری خارج از رحم

از شایع ترین دلایل حاملگی خارج از رحم ، می توانیم به مواردی همچون سزارین ، استفاده از قرص های اورژانسی و عفونت های لگنی به خصوص عفونت لوله های رحمی اشاره کنیم.

یکی از عوارض عمده زایمان سزارین ، رخداد حاملگی خارج از رحم می باشد.

در ذیل به سایر مواردی که سبب افزایش احتمال ابتلا به حاملگی خارج از رحم می شود ، اشاره شده است :

 • استقاده از آی یو دی
 • سابقه ابتلا به حاملگی خارج از رحم

شانس ابتلا به حاملگی خارج از رحم ، در افرادی که یک بار آن را تجربه کرده اند ، نسبت به سایر افراد جامعه 13 برابر می باشد.

عوامل افزایش ‌دهنده حاملگی خارج رحم

عوامل بسیار زیادی بر رخداد بارداری خارج رحم موثر می باشند ، اما مواردی که در ذیل به آن ها اشاره شده است سبب افزایش احتمال بارداری خارج رحم می شوند :

 1. انجام جراحی‌ لوله‌ های رحم
 2. سابقه رخداد حاملگی خارج از رحم
 3. عفونت دستگاه تناسلی
 4. بیماری آندومتریوز
 5. بارداری بعد از ۳۵ سالگی
 6. مصرف دخانیات

علائم حاملگی خارج از رحم

معمولا علائم حاملگی خارج از رحم ، در اوایل بارداری خود را نشان می دهند و احتمال اینکه در بانوان متفاوت باشد ، بسیار زیاد است.

برای نمونه علائم حاملگی خارج از رحم ، در برخی از مادران ممکن است مشابه علائم بارداری عادی باشد ؛ لازم به ذکر است بارداری خارج از رحم در برخی از بانوان هیچ نشانه ای ندارد و پس از پارگی لوله رحم مشخص می ‌شود.

ویس فوق مربوط به صحبت های دکتر اعظم رفیق ، جراح و متخصص زنان در مشهد در رابطه به حاملگی خارج از رحم می باشد.

از این رو بانوان باید بروز هر نشانه غیر طبیعی را جدی گرفته و سریعا به متخصص زنان مراجعه کنند.

 • برخی از شایع ترین علائم حاملگی خارج از رحم عبارت است از :
 1. درد در ناحیه شکم و لگن
 2. لکه‌ بینی یا خونریزی واژن
 3. احساس درد در شانه‌ ها
 4. تپش قلب

تشخیص بارداری خارج از رحم

در صورتی که بانوان علائم حاملگی خارج از رحم را داشته باشند ، متخصص زنان جهت تشخیص اقدام به انجام معاینات پزشکی کرده و برخی از آزمایشات هم چون سونوگرافی ، آزمایش خون ، آزمایش ادرار و غیره را برای بانوان تجویز می کند.

در صورتی که بانوان هیچ یک از علائم حاملگی خارج از رحم را نداشته و متخصص زنان نیز با بررسی آزمایشات توانایی تشخیص این موضوع به طور قطعی را نداشته باشد ، احتمال اینکه بارداری هنوز در مراحل ابتدائی بوده یا اینکه جنین سقط شده باشد بسیار زیاد است ؛ به همین علت تا زمانی که فرد درد نداشته باشد ، پزشک با انجام آزمایشات وی را تحت نظر خواهد داشت و این نظارت تا زمانی که پزشک از تشخیص خود مطمئن شود ، ادامه دارد و در صورتی که پزشک نتواند در رابطه با سقط جنین یا حاملگی خارج رحم نظر قطعی بدهد ، احتمالا برای بررسی دقیق تر عمل لاپاراسکوپی را پیشنهاد می دهد.

تشخیص حاملگی خارج از رحم

مهم ترین روش تشخیص حاملگی خارج از رحم ، استفاده از تیتراژ بتا هاش سی جی ( beta HCG ) و سونوگرافی ترانس واژینال می باشد.

در مراحل اولیه ، سونوگرافی تا حدود زیادی کمک به تشخیص حاملگی خارج از رحم می کند و زمانی که پزشک شک کند با انجام با تیتراژ بتا هاش سی جی به قطعیت می رسد.

بیماری که مشکوک به حاملگی خارج از رحم می باشد ، نیاز به صبر و حوصله دارد ؛ چرا که تشخیص بارداری خارج از رحم ، نیازمند انجام یک روز در میان تیتراژ بتا هاش سی جی تا زمانی که به تشخیص قطعی برسیم ، می باشد.

در صورتی که تیتراژ بتا هاش سی جی ، از حد نرمال بالاتر نرود ، شک بارداری خارج از رحم افزایش پیدا کرده و با انجام سونوگرافی ترانس واژینال به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.

بارداری خارج از رحم ، باید در مراحل اولیه درمان شود ؛ زیرا در مواردی که حاملگی خارج از رحم دیر تشخیص داده شده و پارگی لوله یا پارگی شاخ رحمی اتفاق بیوفتد ، می تواند منجر به خونریزی های کشنده شود.

بارها پیش می آید که بارداری خارج از رحم ، تشخیص داده نشده و سپس بیماران با حالت شوک به بیمارستان مراجعه می کنند.

توصیه جراح و متخصص زنان در این باره می باشد ، زمانی که تست بتا هاش سی جی افراد مثبت باشد ، باید پیش از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنند.

درمان حاملگی خارج از رحمبارداری خارج از رحم

تشخیص و درمان در مراحل اولیه حاملگی خارج از رحم ، پیش از اینکه ساک حاملگی بزرگ شده و پارگی بدهد و منجر به خونریزی داخلی در افراد شود ، بسیار ساده بوده و با درمان های دارویی می توان آن را درمان کرد ، بدون اینکه بیمار متحمل عمل جراحی شود.

ولی در مواردی که توده بزرگ بوده و خونریزی داخلی رخ دهد ، نیاز به انجام عمل جراحی می باشد.

درمان حاملگی خارج از رحم با جراحی

در اکثر موارد جراحی به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود ، در این روش نیاز به باز شدن شکم نمی باشد.

پزشک لوله درگیر را برمی دارد ، امکان حفظ لوله هم وجود دارد ، اما در هر صورت لوله حفظ شده ، شانس حاملگی خارج از رحم را در بارداری های بعدی به شدت افزایش می دهد.

پاسخ

2 + 4 =

Call Now Buttonتماس با دکتر رفیق